Ти можеш поставити запитання наставнику за допомогою телеграм-бота (кнопка знизу).
Зв'язок з наставником
Навігація :
  • Ти працюєш сам на сам з собою. На фрилансі не вистачає соціалізації та ком’юніті. Хтось вбачає в цьому плюси, хтось — навпаки мінуси.
  • Пройде деякий час перш ніж ти почнеш класно заробляти та знаходити своїх клієнтів.
  • Ти маєш бути готовим(-ою) до постійної комунікації з клієнтами щодо обґрунтування вартості послуг, тоді як в компанії ти маєш фіксовану заробітну плату.
  • На фрилансі ти сам(-а) відповідаєш за офіційне оформлення своєї діяльності та самостійно вирішуєш всі питання.
  • Працюючи вдома, тебе може відволікати від роботи твоя родина або ти сам(-а). Саме тому важливо організувати комфортний робочий простір, встановити робочий графік та чітко слідувати йому. Домовитися з родиною, щоб не відволікали тебе від роботи. А YouTube подивишся, як закінчиш всі важливі справи :)
  • керувати своїм часом;
  • планувати задачі;
  • планувати й робочі дні, і вихідні.
Ніхто не стоятиме над тобою та й не слідкуватиме за виконанням задач. Працюючи in-house, ти маєш чітко слідувати встановленому регламенту роботу та внутрішнім правилам компанії, звітувати тощо. На фрилансі нічого з цього немає — ти сам(-а) собі директор.
Все просто: щастя — це працювати з ким хочеш, а з ким не хочеш — не працювати. Це вагома перевага фрилансу у порівнянні з роботою в агенції, компанії чи корпорації. Як копірайтер-фрилансер, ти можеш співпрацювати з:
Свобода — ключова перевага фрилансу.
Працюючи на фрилансі, ти маєш можливість:
  • тими самими компаніями та агенціями, але на умовах фрилансу — в цьому випадку тебе ніхто не контролює та не чекає в офісі о 09:00;
  • індивідуальними підприємцями та персональними брендами;
  • різними галузями — ти можеш обрати щось одне або поєднувати, наприклад, писати одночасно і для галузі IT, і для б’юті.
  • налаштувати всі робочі процеси під себе;
  • встановлювати прайс, що відповідає твоїм амбіціям;
  • співпрацювати лише з тими клієнтами, з якими хочеш;
  • планувати роботу, спираючись на власний стиль життя та не підлаштовуючись під графік з 09:00 до 18:00;
  • обирати місце й формат роботи — онлайн вдома, в коворкінгу або взагалі з іншої країни — ти можеш працювати там, де й коли комфортно саме тобі.
Порівнюючи роботу на фрилансі з роботою в компанії, переважна більшість людей все ще вважає другий варіант більш стабільним — таким, що надає тобі гарантії. Це правда, але частково. Ми всі впевнились в тому, що сьогодні слово «стабільність» вже втратило актуальність — спочатку це продемонстрував COVID-19, далі — повномасштабна війна. Наразі нестабільність — наша нова стабільність, і саме гнучкість сьогодні дозволяє бути попереду. Фрилансери — ті люди, які можуть дозволити собі цю гнучкість
Поширена ситуація: копірайтер бере в роботу багато замовлень, всі вони — «на вчора»‎. Як результат — копірайтер нічого не встигає та працює в режимі «пожежі». Десь так, як на цій картинці.
Але є й деякі особливості
Але, важливо розуміти: фриланс — це твоя 100% відповідальність за наявність клієнтів, задач та грошей. Фриланс підходить тим, хто вміє:
Можливість обирати клієнтів
Сам(-а) собі менеджер
Робота на фрилансі
4 урок
Швидка навігація :
COPYWRITING
Моя особиста думка, що робота в компанії надає копірайтеру максимум можливостей для розвитку й зростання. Пояснюю, чому.
Маючи за плечима досвід роботи в компанії або агенції, ти зможеш далі впевнено продовжити працювати на себе як фрилансер. Ти знатимеш, як співпрацювати з різними замовниками та фахівцями, як комунікувати, матимеш більш глобальне розуміння процесів.
Працюючи в маркетинг-команді, ти маєш класну можливість всебічно розвиватися, а саме:
Робота в компанії
  • співпрацювати з маркетологами, ppc-спеціалістами, дизайнерами, SMM-спеціалістами й завжди навчатися нового на практиці;
  • брати участь в брейнштормах, ділитися своїми ідеями з іншими й разом впроваджувати ці ідеї;
  • розуміти, з чого складається повний цикл запуску продукту і його просування — від ідеї до реалізації;
  • отримувати швидкий фідбек від колег щодо твоєї роботи.
✅ Писати, писати й ще раз писати тексти різних форматів. Що більше, то краще. А найважливіше — отримувати зворотний зв’язок від клієнта/керівника щодо того, як працює написаний текст. Це також важливо, щоб максимально наповнити твоє портфоліо.


✅ Вміти будувати робочі процеси, працювати в межах оговорених дедлайнів — бути фахівцем, з яким комфортно працювати, а не який створює більше проблем.


✅ Формувати підприємницьке мислення — особливо актуально для тих, хто розглядає виключно фриланс. Не бути просто виконавцем, який пише текст і сприймає клієнта як керівника, а підходити до роботи комплексно й ставитися до клієнта як до партнера. Вміти спілкуватися, ставити запитання, аргументувати власну думку, домовлятися й вести переговори. Про це ще детально поговоримо на окремому уроці.


✅ Навчатися, читати профільну літературу, відвідувати офлайн- та онлайн-івенти галузі, знайомитися з колегами, встановлювати контакти, спілкуватися з тими, хто вже досяг певних результатів у галузі.


✅ Знайти ментора, який поділиться з тобою власним досвідом і підтримуватиме на кожному етапі твого розвитку.

Про все це розгорнуто поговоримо в 4 модулі, але розпочати можна вже зараз.
Щоб постійно розвиватися й ставати кращим, кожному копірайтеру варто ⤵️
✅ Розпочати кар’єру на позиції junior copywriter (молодший копірайтер), далі — розвиватися й стати middle, а потім — senior copywriter відповідно. Тобто зростати саме в копірайтингу, а з часом — керувати командою.


✅ Перейти в UX-копірайтинг — це написання текстів для інтерфейсів, окремий напрям копірайтингу, який має попит сьогодні.


✅ Розвиватися в межах маркетингу й реклами — наприклад, ти можеш паралельно вивчати таргетинг, бренд-менеджмент, SMM, e-mail маркетинг, PR, дизайн тощо та обрати те, що цікаво саме тобі. Особисто знаю декілька кейсів, коли копірайтер виріс до керівника відділу маркетингу. Але для цього треба багато часу інвестувати в навчання.

Насправді сценаріїв значно більше. Маркетинг — глобальна галузь, яка надає безліч можливостей для розвитку та кар’єрного зростання. З часом, коли ти напишеш достатньо текстів і відчуєш, що прагнеш ще більше знань та розвитку, ти можеш опанувати нові скіли й заробляти ще більше.

Сценарії кар’єрного розвитку копірайтера
З одного боку, такий підхід дозволяє тобі:
Поширена практика серед копірайтерів — поєднувати роботу в компанії з фрилансом. Тут є і плюси, і мінуси.
Фриланс та in-house: як поєднувати
  • заробляти більше;
  • писати не на одну окрему тему, з якою ти працюєш в компанії, а одразу на декілька.
З іншого боку, такий підхід вимагає від тебе:
  • приділяти значно більше часу роботі та дуже мало — відпочинку;
  • планувати роботу ще ефективніше, адже може постраждати й результат основної роботи в компанії, і фриланс.
Поєднуючи роботу в компанії з фрилансом важливо:
  • не займатися задачами з фрилансу на основній роботі — інакше постраждають і результат роботи, і твоя репутація;
  • визначити, коли саме ти займаєшся фрилансом і не відволікатися в цей час на іншу активність.

Не варто поєднувати роботу в компанії з фрилансом, якщо ти тільки розпочав(-ла) працювати в команді. На цьому етапі краще приділити час навчанню, інтеграції в компанію та її процеси. Адаптація в новій компанії вимагає від тебе максимум уваги й залученості, тож краще сфокусуватися на цьому.

Нижче ділюсь власним досвідом ⤵️
Якщо ти працюєш в компанії — все зрозуміло. У тебе є трудовий договір, а компанія займається всіма організаційними процесами, виплачує тобі заробітну плату.

Якщо ти працюєш як фрилансер, легалізація бізнесу — це питання, яким маєш займатися особисто ти.

Я вважаю, що копірайтер-фрилансер має легалізувати свою роботу та працювати офіційно. Так, потрібно буде приділити час організаційним моментам, поспілкуватися з юристом та бухгалтером, відкрити сам ФОП. Але, працюючи офіційно, ти маєш низку переваг.
Чому важливо працювати офіційно
1. Вищий прайс
Коли я відкрила ФОП, я одразу підвищила прайс на свої послуги. Мені стало легше приймати більші грошові суми, зникло відчуття, що я роблю щось поза законом. Це впливає на власний внутрішній спокій. Маючи ФОП, працювати стало комфортніше.

2. Репутація
Після того, як в мене з'явився договір та супутні документи для роботи, замовники почали ставитись до співпраці більш відповідально. Те ж можу сказати й про себе. Щойно я відкрила ФОП, я стала серйозніше ставитися геть до усіх процесів, пов’язаних із моєю роботою.

3. Робота з брендами
Великі компанії, агенції, корпорації зазвичай відкриті до співпраці з копірайтерами, які працюють офіційно як ФОПи. Мені декілька разів відмовляли у співпраці, коли я не була не зареєстрована як ФОП.

Ось фрази, які казали мені потенційні клієнти на той момент:
  • ми працюємо виключно з ФОПами — це наша політика;
  • ми не надсилаємо гроші на персональні картки та не видаємо готівку — тільки на картки ФОП.

І це цілком зрозуміло, адже у великих компаніях є чітко налагоджені процеси, зокрема бухгалтерські. Брендам зручніше й комфортніше працювати з підприємцями.
Для того, щоб зареєструвати ФОП, мені знадобилися лише:
  • консультація юриста — однієї години було достатньо, щоб зрозуміти всі ключові нюанси, підібрати КВЕДи та отримати відповіді на запитання;
  • консультація бухгалтера — щоб розуміти, як, коли та які декларації подавати та як сплачувати податки. І подавати декларації, і сплачувати податки можна через Дію — дуже зручно та швидко.
  • безпосередня реєстрація ФОП — також через Дію. Лише 15 хвилин мого часу.

Все. Нічого складного:)

В будь-якому випадку, вибір завжди за тобою, але я вважаю, що легалізація бізнесу є обов’язковою, якщо ти прагнеш розвиватися та гідно заробляти.
Навігація :
Зв'язок з наставником
Ти можеш поставити запитання наставнику за допомогою телеграм-бота (кнопка знизу).
З наступного уроку розпочинаємо модуль №2 — про текст.
Теми, які розглянемо протягом наступного уроку:
1. Критерії ефективного тексту.
2. Як звучить бренд: tone of voice.
3. Для кого пишемо текст. Портрет цільової аудиторії.
4. Складові тексту, що продає.
ЗНАЙОМСТВО З КУРСОМ
МОДУЛЬ № 1
РОБОТА З ТЕКСТОМ
МОДУЛЬ № 2
перейти до уроку
Урок 6. Tone of Voice бренду.
перейти до уроку
Урок 7. Текстове сміття, вода.
перейти до уроку
Урок 8. Ідеї, формули та прийоми.