Для клієнта важливо відчувати, що ти як копірайтер:
- цікавишся його брендом, продуктом, хочеш дізнатись максимум інформації для написання класних текстів;
- піклуєшся про зручний та комфортний формат роботи — це і про формат спілкування, про особисті кордони, про формат підготовки брифів та текстів; загалом про те, як ти ведеш всі справи;
- можеш запропонувати власні ідеї, маєш своє бачення та ділишся досвідом.
Клієнти: з ким працювати, а з ким — ніКлієнти, з якими класно працюватиВ
минулому уроці ми вже поговорили про взаємоповагу, партнерство та домовленості між копірайтером та клієнтом як основу плідної та комфортної співпраці. Але хто він — клієнт, з яким комфортно працювати?
Для мене ідеальний клієнт ⤵️ ✅ Завжди зацікавлений в діалозі Ти відчуєш ставлення клієнта вже з самого початку: як він спілкується чи відкритий він взагалі до діалогу. Клієнт розуміє, що твоя задача — підготувати класний текст, але розуміє й свою задачу — надавати максимальну кількість вихідних даних, відповідати на питання копірайтера щодо продукту та надавати зворотний зв’язок.
Такий клієнт не буде казати тобі щось на кшталт «просто зроби свою роботу, не став мені зайвих запитань, у мене немає на це часу».
✅ Поважає особисті кордони та дотримується домовленостейТакий клієнт не вривається серед ночі з повідомленням «❗️ ТЕРМІНОВО, треба все переписати». Бере до уваги ваші домовленості, наприклад, не списуватись після 21:00, не списуватись з робочих питань протягом вихідних тощо.
Так, звісно, трапляються позапланові ситуації, але порушення домовленостей не має бути нормою. Зрештою, в телеграмі можна надіслати повідомлення без звуку, а ще — запланувати відправку повідомлення. Дуже корисні штуки.
✅ Враховує моє бачення співпраці, а не нав’язує виключно своє Комфортна співпраця — це компроміс між можливостями, бажанням та амбіціями копірайтера та можливостями й пропозиціями клієнта. З таким замовником можна відкрито спілкуватися щодо всіх робочих питань, знаходити компроміс і бути почутим(-ою). Саме з такими людьми комфортно працювати протягом років.
Типи клієнтів, з якими я обираю не працюватиПропонують оплатити твою роботу по факту, не надаючи тобі жодних гарантійАктуально для копірайтерів-фрилансерів.
Від таких клієнтів можна почути:- «Поки складно сказати, за що саме ви хочете взяти передоплату. А якщо нам не сподобається результат?»
- «Ми не звикли працювати за передоплатою, нам комфортніше оплатити вже всю роботу після її виконання. Я не розумію, що саме я сплачую, вносячи передоплату».
Є ймовірність, що з таким клієнтом ти будеш місяць узгоджувати текст, правки вноситиме й він сам, і вся його родина, друзі, а, можливо, навіть і кіт. А ти — ще місяць чекатимеш від нього на оплату. Зрештою, після роботи з такими клієнтами може зникнути бажання взагалі працювати з текстами. Не раджу погоджуватись на незручні та незрозумілі для тебе умови співпраці.Пропонують оплату з розрахунку за 1000 символів без пробілів Такий формат оплати ми розглядали в 3 уроці курсу. Оплата за 1000 символів без пробілів:
- знецінює твою роботу. Ти не продаєш текст, букви, речення чи символи, а допомагаєш розв'язувати задачу;
- зупиняє тебе на шляху до розвитку, адже оплата роботи за такою схемою вчить лише писати ще більше й більше речень в тексті, а не вирішувати задачу.
Звісно, для клієнта такий формат — дуже вигідний, оскільки фінальний чек буде невисоким. Але чи готов(-а) ти працювати на таких умовах? Клієнти, які краще за тебе знають, як треба писатиУявімо: ти написав(-ла) текст, клієнт його дивиться і починає виправляти те, що об’єктивно не потрібно виправляти, наприклад:
- змінює ви на Ви там, де цього не потрібно робити;
- виправляє тире на дефіси;
- ставить поспіль три знаки оклику або пропонує написати велике речення капсом, щоб привернути увагу;
- об’єднує невеликі абзаци в один великий, щоб текст здавався (цитую) соліднішим.
Ти розпочинаєш діалог, пояснюєш клієнту, що такі техніки лише погіршать текст, зрештою, що це просто маркери несмаку й непрофесіоналізму. Клієнт геть відмовляється почути тебе та дослухатися до твоєї думки як фахівця.
Особисто мені неприємно працювати з людьми, які вважають, що краще за мене знають мою роботу. Якщо вони знають краще, навіщо їм тоді копірайтер?
«Знайомий моєї бабусі напише такий текст за 500 грн, за що ви берете $300?» або «На фрилансханті за це візьмуть в 5 разів менше!»Я просто одразу відмовляюсь працювати з людьми, які порівнюють, самостійно оцінюють та вирішують, скільки коштує моя робота. Це про зневагу та знецінення. Коли я формую вартість послуг, я чітко знаю, що саме я закладаю в прайс, наприклад:
- досвід та експертність в окремих галузях;
- підхід до роботи;
- терміни виконання та інше.
Ані Михайло Федорович, ані Ольга Владиславівна не мають жодної компетенції та права оцінювати мій досвід. От як би я їх про це попросила — тоді так. Я можу звернутись за порадою до свого керівника, до людини, яка є для мене прикладом, до будь-кого, хто має компетенцію. Тоді такий зворотний зв’язок — доречний. В інших випадках — ні.
✅ Моє право — встановлювати комфортний для мене прайс.
✅ Право потенційного клієнта — відмовитись або погодитись, але не знецінювати та не оцінювати мій досвід.
Уявімо, що я приходжу в ЦУМ в Києві та кажу: «Знаєте, у магазині на Шулявці такий светр коштував би ну максимум 1000 грн». І що? ЦУМ піде змінювати прайс? З ким працювати, а з ким — не працювати, — це твій вибір. Але я можу впевнено сказати, що коли робота комфортна для всіх учасників процесу, коли є взаємоповага та діалог, то й результат — топ. В наступному уроці розглянемо ⤵️ Як зафіксувати домовленості з клієнтом та на яких умовах працювати
- Договір, акт, рахунок
- Оплата, передоплата.
Як зробити бриф для клієнта
- Бриф про компанію.
- Бриф про продукт + інші уточнювальні брифи